Dell Latitude 5490 Laptop, Black, Intel Core i5-8350U 16GB RAM 512GB M.2 NVME, 14″ HD Webcam Windows 11 Laptop
£161.99
- Processor – Intel Core i5-8350U
- Processor Speed – 1.70GHz (3.60GHz Turbo)
- Memory RAM – 16GB ( 1 x 16GB), DDR 4 RAM
- Storage – 512GB M.2 NVME Solid State Drive
- Screen – 14″ HD LCD
- Resolution – 1366 X 768 HD
- Webcam
- Wi-Fi & Bluetooth Ready
- Windows 11 Pro
- 1 year Warranty
Out of stock
Add to wishlistAdditional information
| Weight | 1.6 kg |
|---|---|
| MPN | 5490 |
| Condition | Refurbished – Grade A |
| Condition Description | Grade A – Refurbished by Vulu specialists to a high standard. Reliability and performance are as good as new. Will be opened/used and have little to no cosmetic blemishes/signs of wear. |
| Touchscreen | No |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Display Technology | LED – Backlit |
| Max Resolution | 1366 x 768 HD |
| Graphics Card | Intel HD 620 |
| Processor | Intel Core i5-8350U (4 Core) 1.70GHz (3.60GHz Max Turbo) |
| Processor Speed | 1.70GHz |
| Processor Generation | 8th Generation |
| Processor Count | Single Processor |
| Memory RAM | 16GB (2 x 8GB) DDR4 Memory RAM (Included) |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Type | Solid State M.2 NVME |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Webcam | Yes |
| Back-lit Keyboard | Yes |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Inputs & Connectors | 1 x HDMI, 1 x USB 2.0 Hi-Speed, 1 x Parallel, 2 x USB 3.0 SuperSpeed, 1 x USB Type C |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| Optical Drive | No Optical Drive |
| Brand | Dell |
| Colour | Black |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 1.60 |
| Height | 22 |
| Width | 33 |
| Product Depth (cm) | 2 |













Reviews
There are no reviews yet.