Dell Latitude 5500 Laptop, Black, Intel Core i5-8265 8GB RAM 256GB M.2 NVME, 15.6″ FHD Webcam Bluetooth Wi-Fi UK-Backlit Keyboard Windows 11 Laptop
Price range: £169.99 through £254.97
- Processor – Intel Core i5-8265U
- Processor Speed – 1.60GHz (3.90GHz Turbo)
- Memory RAM – 8GB, DDR 4 RAM
- Storage – 256GB M.2 NVME Solid State Drive
- Screen – 15.6″ HD LCD
- Resolution – 1920 X 1080 HD
- Webcam
- Wi-Fi & Bluetooth Ready
- Windows 11 Pro
- 1 year Warranty
Additional information
| Weight | 3.0 kg |
|---|---|
| MPN | 5500 |
| Primary Storage | 256GB SSD Included, Upgrade to 512GB SSD |
| Memory RAM | 8GB Memory RAM (Included), Upgrade to 16GB Memory RAM |
| Condition | Refurbished – Grade A |
| Condition Description | Grade A – Refurbished by Vulu specialists to a high standard. Reliability and performance are as good as new. Will be opened/used and have little to no cosmetic blemishes/signs of wear. |
| Touchscreen | No |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Max Resolution | 1920 x 1080 FHD at 60Hz |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Processor | Intel Core i5-8265U (4 Core) 1.60GHz (4.60GHz Max Turbo) |
| Processor Speed | 1.60GHz |
| Processor Generation | 8th Generation |
| Processor Count | Single Processor |
| Memory RAM | 8GB (2 x 4GB) DDR4 Memory RAM (Included) |
| Storage Capacity | 256GB |
| Storage Type | Solid State M.2 NVME |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Webcam | Yes |
| Back-lit Keyboard | Yes |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Inputs & Connectors | 3 x USB 3.0 SuperSpeed, 1 x USB Type C |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Optical Drive | No Optical Drive |
| Brand | Dell |
| Colour | Black |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 1.82 |
| Height | 23.6 |
| Width | 35.9 |
| Product Depth (cm) | 2 |














Reviews
There are no reviews yet.