Dell Latitude 7212 Rugged Extreme 11.6″ Tablet/Laptop Intel Core i5-8350U 16GB 512GB SSD Windows 11 Pro
£274.99
- Processor – Intel Core i5-8350U
- Processor Speed – 1.70GHz (Up to 3.60GHz Max Turbo)
- Storage – 512GB Solid State Drive
- Screen – 11.6 inch Muti-touch1920 x 1080 FHD
- Stylus Included
- Front Camera 5MP & Rear Camera 8MP
- Windows 11 Pro
- 1 year Warranty
Out of stock
Add to wishlistAdditional information
| Weight | 3.0 kg |
|---|---|
| Condition | Refurbished – Grade B |
| Condition Description | Grade B Refurbished by Vulu specialists to a high standard. Reliability and performance are as good as new. Will be opened/used and will have cosmetic blemishes/signs of wear. |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Size | 11.6 inch |
| Screen Display Technology | 11.6" FHD 1920×1080 Multi-touch Screen |
| Max Resolution | 1920 x 1080 FHD at 60Hz |
| Graphics Card | Intel HD 620 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Processor | Intel Core i5-8350U (4 Core) 1.70GHz (3.60GHz Max Turbo) |
| Processor Speed | 1.70GHz |
| Processor Generation | 8th Generation |
| Processor Count | Single Processor |
| Memory RAM | 16GB DDR3 Memory (Included) |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Type | Solid State M.2 SATA |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Webcam | Yes |
| Back-lit Keyboard | No |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Inputs & Connectors | Power Jack DC-in, 1 x Mini DisplayPort, Headphone/Mic Combo Jack, 1 x Mini Serial RS-232, 1 x USB 3.0 SuperSpeed, 1 x USB Type C |
| Brand | Dell |
| Colour | Black |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 1.4 Kg |













Reviews
There are no reviews yet.