HP ProBook 430 G8 Intel Core i5 – 1135G7 16GB RAM STORAGE 256GB SSD Windows 11 Pro 13.3″ FHD Laptop – Silver
£204.99
- Processor – Intel Core i5 – 1135G7
- Processor Speed – 2.40GHz (4.20GHz Turbo)
- Memory RAM – 16GB
- Storage – 256GB Solid State Drive
- Screen – 13.3″ FHD
- Resolution – 1920 x 1080 FHD
- Graphics – Intel Iris Xe Graphics
- Webcam
- Wi-Fi & Bluetooth Ready
- Windows 11 Pro
- 1 year Warranty
Out of stock
Add to wishlistDescription
Fast Reliable Performance
Whether editing spreadsheets, watching videos or general web surfing this PC is powered by a powerful Intel Core i5-9th Gen processor suitable to handle any tasks you undertake.
Â
Home, Work or Both
Perfect for work or home. This PC is fitted with 16GB DDR4 RAM (upgradeable to 32GB) to perform multiple activities and supported by a 256GB SSD (Upgradeable to a 512GB SSD + 500GB HDD) so you have space enough to store your important files, photos or music.
Â
Perfect for the living room or home office
The small form factor design makes it an ideal desktop, not taking up too much space on your desk and the slim design means it can also be slotted away easily
Â
Stay Well-connected
This PC is designed to fit all your needs with multiple ports to connect to your accessories and peripherals.Â
Â
What’s in the box?
- 5070 Desktop PC
- UK Power cable
Additional information
| Weight | 1.28 kg |
|---|---|
| Condition | Refurbished – Grade B |
| Touchscreen | No |
| Screen Size | 13.3 inch |
| Max Resolution | 1920 x 1080 FHD at 60Hz |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Processor | Intel Core i5 – 1135G7 |
| Processor Speed | 2.40GHz (4.20GHz Max Turbo) |
| Processor Generation | 11th Generation |
| Memory RAM | 16GB (2 x 8GB) DDR4 Memory RAM (Included) |
| Storage Capacity | 256GB |
| Storage Type | Solid State SATA |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Webcam | Yes |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Inputs & Connectors | 1 x HDMI, Power Jack DC-in, Headphone/Mic Combo Jack, Micro SD Card, 2 x USB 3.0 SuperSpeed, 1 x USB Type C |
| Optical Drive | No Optical Drive |
| Brand | HP |
| Colour | Silver |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 1.28 |
| Height | 1.59 |
| Width | 30.69 |
| Product Depth (cm) | 20.84 |















Reviews
There are no reviews yet.