Dell Latitude 5540 Intel Core i7-1355U 512GB SSD 16GB RAM Windows 11 Pro Laptop – Grey
£529.99
- Processor – Intel Core i7-1355U
- Processor Speed – 1.80GHz (5.20GHz Turbo)
- Memory RAM – 16GB RAM
- Storage – 512GB Solid State Drive
- Screen – 15.6″ FHD
- Resolution – 1920×1080 FHD
- Webcam
- Wi-Fi & Bluetooth Ready
- Windows 11 Pro
- 1 year Warranty
Out of stock
Add to wishlist
Add to Wishlist
Add to Wishlist
Additional information
| Weight | 3.0 kg |
|---|---|
| Condition | Refurbished – Grade A |
| Touchscreen | No |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Max Resolution | 1920 x 1080 FHD at 60Hz |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Processor | Intel Core i7-1355U |
| Processor Speed | 1.80GHz (5.20GHz Max Turbo) |
| Processor Generation | 13th Generation |
| Memory RAM | 16GB (2 x 8GB) DDR4 Memory RAM (Included) |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Type | Solid State SATA |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Webcam | Yes |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Inputs & Connectors | 1 x HDMI, Power Jack DC-in, 1x Ethernet, Headphone/Mic Combo Jack, 2 x USB 3.0 SuperSpeed, 2 x USB 4.0 Hi-Speed |
| Optical Drive | No Optical Drive |
| Brand | Dell |
| Colour | Black/Grey |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 1.61 |
| Height | 2.28 |
| Width | 35.78 |
| Product Depth (cm) | 23.33 |














Reviews
There are no reviews yet.