Dell Latitude E7270 Core i5-6300U 8GB 256GB SSD 12.5 Inch Webcam Windows 11 Pro Laptop
Price range: £197.99 through £287.96
- Processor – Intel Core i5-6300U
- Processor Speed – 2.40GHz (3.00GHz Turbo)
- Memory RAM – 8GB ( 2 x 4GB), DDR 3, 2133 MHz RAM
- Storage – 256GB Solid State Drive
- Screen – 12.5 inch Screen
- Resolution – 1366 x 768 HD
- Webcam
- Windows 11 Pro
- 1 year Warranty
Additional information
| Weight | 3.0 kg |
|---|---|
| MPN | E7270 |
| Primary Storage | 256GB SSD Included, Upgrade to 480GB SSD |
| Memory RAM | 8GB Memory RAM (Included), Upgrade to 16GB Memory RAM |
| Condition | Refurbished – Grade A |
| Condition Description | Grade A – Refurbished by Vulu specialists to a high standard. Reliability and performance are as good as new. Will be opened/used and have little to no cosmetic blemishes/signs of wear. |
| Touchscreen | No |
| Screen Size | 12.5 inch |
| Screen Display Technology | LED – Backlit |
| Max Resolution | 1366 x 768 HD |
| Graphics Card | Intel HD 520 |
| Processor | Intel Core i5-6300U (2 Core) 2.40GHz (3.00GHz Max Turbo) |
| Processor Speed | 2.40GHz |
| Processor Generation | 6th Generation |
| Processor Count | Single Processor |
| Memory RAM | 8GB (2 x 4GB) DDR3 Memory RAM (Included) |
| Storage Capacity | 256GB |
| Storage Type | Solid State SATA |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Webcam | Yes |
| Back-lit Keyboard | Yes |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Inputs & Connectors | 1 x HDMI, 1 x Mini DisplayPort, 1x Ethernet, 3 x USB 3.0 SuperSpeed, 1 x VGA |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| Optical Drive | No Optical Drive |
| Brand | Dell |
| Colour | Black |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 1.63kg |












Reviews
There are no reviews yet.