Dell Latitude 12 E7240 Ultrabook Core i5-4300U 8GB 128GB SSD 12.5 Inch Web Cam Windows 11 Pro Laptop
£119.99
- Processor – Intel Core i5-4300U
- Processor Speed – 1.90GHz (2.90GHz Turbo)
- Memory RAM – 8GB ( 2 x 4GB), DDR 3, 2400 MHz RAM
- Storage – 128GB Solid State Drive
- Screen – 12.5 inch Screen
- Resolution – 1366 x 768 HD
- Windows 11 Pro
- 1 year Warranty
Out of stock
Add to wishlistDescription
Super Fast Processing
Whether editing spreadsheets, word processing or web surfing powered by an Intel Core i5 processor suitable to handle any tasks you undertake.
Â
Powered for work
Working on a big project or task? Complete your work or projects with confidence. This laptop is fitted with 8GB RAM to perform multiple activities at speed and supported a durable 128GB so you can rest assured the drive won’t go down on you.
Â
Durable Robust Mobile Design
Designed to handle the kind of treatment a notebook gets in a mobile professional’s travel bag. The chassis is metal on the top with a metal band around the edge of the bottom section to help protect the corners, in particular, from knocks.Â
Â
Stay Well-connected
Built-in WiFi and Bluetooth makes wireless connectivity a breeze. This notebook is designed to fit all your needs with multiple ports to connect to your accessories and peripherals.Â
Â
What’s in the box?
- E7240 Laptop
- Power adapter
Additional information
| Weight | 1.45 kg |
|---|---|
| MPN | E7240 |
| Condition | Refurbished – Grade A |
| Condition Description | Grade A – Refurbished by Vulu specialists to a high standard. Reliability and performance are as good as new. Will be opened/used and have little to no cosmetic blemishes/signs of wear. |
| Touchscreen | No |
| Screen Size | 12.5 inch |
| Screen Display Technology | LED Back-lit |
| Max Resolution | 1366 x 768 HD |
| Graphics Card | Intel HD 4400 |
| Processor | Intel Core i5-4300U (2 Core) 1.90GHz (2.90GHz Max Turbo) |
| Processor Speed | 1.90GHz |
| Processor Generation | 4th Generation |
| Processor Count | Single Processor |
| Memory RAM | 8GB (2 x 4GB) DDR3 Memory RAM (Included) |
| Storage Capacity | 128GB |
| Storage Type | Solid State Mini SATA |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Webcam | Yes |
| Back-lit Keyboard | No |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Inputs & Connectors | 1 x USB 2.0 Hi-Speed |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| Optical Drive | No Optical Drive |
| Brand | Dell |
| Colour | Silver/Black |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 1.36kg |












Reviews
There are no reviews yet.