Lenovo V520S Desktop PC Core i3 4GB 128GB SSD Windows 10 Pro
Price range: £102.98 through £145.98
- Processor – Intel Core i3-7100
- Processor Speed – 3.40GHz
- Memory RAM – 4GB, DDR 3 RAM
- Storage – 128GB Solid State Drive
- Upgrade your Processor Below
- Windows 11 Home
- 1 year Warranty
Additional information
| Weight | 4.75 kg |
|---|---|
| MPN | V520S |
| Processor | Intel Core i3 3rd Gen CPU (i3-3240) Included, Intel Core i3-7100 (2 Core) 3.90GHz, Upgrade to Intel Core i5 3rd Gen CPU (i5-3470) |
| Memory RAM | Upgrade to 16GB Memory RAM |
| Condition | Refurbished – Grade B |
| Condition Description | Grade B – Refurbished by Vulu specialists to a high standard. Reliability and performance are as good as new. Will be opened/used and will have minor cosmetic blemishes/signs of wear. |
| Touchscreen | No |
| Graphics Card | Intel UHD 630 |
| Processor Speed | 3.40GHz |
| Processor Generation | 3rd Generation |
| Processor Count | Single Processor |
| Memory RAM | 4GB (1 x 4GB) DDR3 Memory RAM (Included) |
| Storage Capacity | 128GB |
| Storage Type | Solid State SATA |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Webcam | No |
| Back-lit Keyboard | No |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Inputs & Connectors | 1 x DisplayPort, 1x Ethernet, 3 x USB 3.0 SuperSpeed, 1 x VGA |
| Optical Drive | No Optical Drive |
| Form Factor | Ultra small |
| Brand | Lenovo |
| Colour | Black |
| VESA MOUNT | Included |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 4.75kg |
| Height | 8.9 |
| Width | 29.05 cm |
| Product Depth (cm) | 34.35 cm |












Reviews
There are no reviews yet.