Novatech NOVA2 SFF Desktop PC Intel Core i3 7100 Dual Core 8GB 128GB SSD Windows 11 Pro
£119.99
Novatech NOVA2 SFF Desktop PC Intel Core i3 7100 Dual Core 8GB 128GB SSD Windows 11 Pro
Out of stock
Add to wishlistAdditional information
| Weight | 6.0 kg |
|---|---|
| Double SIM | No |
| SD Card Slot | No |
| Headphones Included | No |
| Mob - Charging Cable Included | No |
| Tempered Glass Included | No |
| Gel Bumper Case Included | No |
| MPN | PC-X000815 |
| Condition | Refurbished – Grade A |
| Condition Description | Grade A – Refurbished by Vulu specialists to a high standard. Reliability and performance are as good as new. Will be opened/used and have little to no cosmetic blemishes/signs of wear. |
| Touchscreen | No |
| Graphics Card | Nvidia GeForce GT610 |
| Processor | Intel Core i3-7100 (2 Core) 3.90GHz |
| Processor Speed | 3.90GHz |
| Processor Generation | 7th Generation |
| Processor Count | Single Processor |
| Memory RAM | 8GB (2 x 4GB) DDR4 Memory RAM (Included) |
| Storage Capacity | 128GB |
| Storage Type | Solid State SATA |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Webcam | No |
| Back-lit Keyboard | No |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Inputs & Connectors | 1 x HDMI, 1 x DVI-D, 1 x DVI-I, 1x Ethernet, 4 x USB 3.0 SuperSpeed, 2 x PS/2, 1 x VGA |
| Bluetooth | None |
| Optical Drive | No Optical Drive |
| Form Factor | Small |
| Brand | Novatech |
| Colour | Black |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 4.9kg |
| Height | 10 cm |
| Width | 33 cm |
| Product Depth (cm) | 38 cm |












Reviews
There are no reviews yet.