Dell Latitude 5490 Intel Core i5-8350U 512GB SSD 16GB RAM Windows 11 Pro Laptop – Black
£143.99
- Processor – Intel Core i5-8350U
- Processor Speed – 1.70GHz (3.60GHz Turbo)
- Memory RAM – 16GB RAM
- Storage – 512GB Solid State Drive
- Screen – 14″ FHD
- Resolution – 1366 x 768 HD
- Webcam
- Wi-Fi & Bluetooth Ready
- Windows 11 Pro
- 1 year Warranty
Out of stock
Add to wishlistDescription
Fast Reliable Performance
Whether editing spreadsheets, watching videos or general web surfing this PC is powered by a powerful Intel Core i5-9th Gen processor suitable to handle any tasks you undertake.
Â
Home, Work or Both
Perfect for work or home. This PC is fitted with 16GB DDR4 RAM (upgradeable to 32GB) to perform multiple activities and supported by a 256GB SSD (Upgradeable to a 512GB SSD + 500GB HDD) so you have space enough to store your important files, photos or music.
Â
Perfect for the living room or home office
The small form factor design makes it an ideal desktop, not taking up too much space on your desk and the slim design means it can also be slotted away easily
Â
Stay Well-connected
This PC is designed to fit all your needs with multiple ports to connect to your accessories and peripherals.Â
Â
What’s in the box?
- 5070 Desktop PC
- UK Power cable
Additional information
| Condition | Refurbished – Grade B |
|---|---|
| Touchscreen | No |
| Screen Size | 14 inch |
| Max Resolution | 1366 x 768 HD |
| Graphics Card | Intel HD 620 |
| Processor | Intel Core i5-8350U |
| Processor Speed | 1.70GHz (3.60GHz Max Turbo) |
| Processor Generation | 8th Generation |
| Memory RAM | 16GB (2 x 8GB) DDR4 Memory RAM (Included) |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Type | Solid State SATA |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Webcam | Yes |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Inputs & Connectors | 1 x HDMI, Power Jack DC-in, 1x Ethernet, Headphone/Mic Combo Jack, 2 x USB 3.0 SuperSpeed, 1 x VGA |
| Optical Drive | No Optical Drive |
| Brand | Dell |
| Colour | Black |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 1.60 |
| Height | 2.03 |
| Width | 33.34 |
| Product Depth (cm) | 22.89 |














Reviews
There are no reviews yet.