Grade A Apple iPhone 7 Jet Black 4.7″ 32GB EE Network Only
£131.99
- Super Fast 4G Network ready
- 4.7″ Retina HD screen
- Crystal clear 12 Megapixel rear camera / 7 Megapixel front selfie camera
- Finger print reader access
- Latest Compatible iOS
- EE Network only
- Lightening Cable Included
- FREE Bumper Case & 9H Tempered Glass Included
- 1 year Warranty
Out of stock
Add to wishlistDescription
The iPhone 7 includes a bright 4.7-inch retina HD screen and introduces an advanced camera with optical image stabilisation to reduce blur associated with motion and handshake. The six-element lens makes the iPhone 7 perfect for shooting photos and videos even in low light. Built-in Immersive stereo speakers provide crystal clear audio.
Additional information
| Weight | 3.0 kg |
|---|---|
| Condition | Refurbished – Grade A |
| Condition Description | Grade A – Refurbished by Vulu specialists to a high standard. Reliability and performance are as good as new. Will be opened/used and have little to no cosmetic blemishes/signs of wear. |
| Brand | Apple |
| Model | iPhone 7 |
| Network Speeds | 4G |
| Colour | Black |
| Screen Size | 4.7 inch |
| Screen Resolution | 720p |
| Screen Type | LCD Retina HD Multi-Touch |
| Front Camera | 7 Megapixel |
| Rear Camera | 12 Megapixel |
| Processor Type | A10 Fusion |
| Processor Speed | 2.2GHz |
| Memory RAM | 2GB |
| Operating System | Apple IOS |
| Double SIM | Yes |
| SIM Type | Nano SIM |
| SD Card Slot | Yes |
| Headphones Included | No |
| Tempered Glass Included | Yes |
| Mob - Charging Cable Included | Yes |
| Gel Bumper Case Included | Yes |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 138g |







Reviews
There are no reviews yet.