Dell Optiplex 5070 SFF Small Desktop PC Core i5-9500 256SSD 16GB DDR4 Wi-Fi Ready Windows 11 Pro
Price range: £199.99 through £304.95
- Processor – Intel Core i5-9500
- Processor Speed – 3.00GHz
- Memory RAM – 16GB DDR4 (Upgradeable to 32GB DDR4)
- Storage – 256GB SSD (Upgradeable to 512GB SDD + 500GB additional Storage)
- Optical Drive – No optical (Upgradeable to DVDRW)
- Wi-Fi Ready
- Windows 11 Pro
- 1 year Warranty
Description
Fast Reliable Performance
Whether editing spreadsheets, watching videos or general web surfing this PC is powered by a powerful Intel Core i5-9th Gen processor suitable to handle any tasks you undertake.
ÂÂ
Home, Work or Both
Perfect for work or home. This PC is fitted with 16GB DDR4 RAM (upgradeable to 32GB) to perform multiple activities and supported by a 256GB SSD (Upgradeable to a 512GB SSD + 500GB HDD) so you have space enough to store your important files, photos or music.
ÂÂ
Perfect for the living room or home office
The small form factor design makes it an ideal desktop, not taking up too much space on your desk and the slim design means it can also be slotted away easily
ÂÂ
Stay Well-connected
This PC is designed to fit all your needs with multiple ports to connect to your accessories and peripherals.ÂÂ
ÂÂ
What’s in the box?
- 5070 Desktop PC
- UK Power cable
Additional information
| Weight | 5.25 kg |
|---|---|
| MPN | 5070 SFF |
| Memory RAM | 16GB DDR4 Memory RAM (Included), Upgrade to 32GB Memory RAM |
| Primary Storage | 2.5" 256GB SSD (Included), Upgrade to 2.5" 512GB SSD |
| Additional Storage | None (Included), 2.5" 500GB HDD, 2.5" 500GB SSD |
| Optical Drive | No Optical Drive, None (Blanking Plate – Included), Upgrade to DVD-RW |
| Condition | Refurbished – Grade A |
| Touchscreen | No |
| Processor | Intel Core i5-9500 (6 Cores) 3.0GHz (4.4GHz Max Turbo) |
| Processor Speed | 3.00GHz |
| Processor Generation | 9th Generation |
| Processor Count | Single Processor |
| Memory RAM | 16GB (1 x 16GB) DDR4 Memory RAM (Included) |
| Storage Capacity | 256GB |
| Storage Type | Solid State SATA |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Webcam | No |
| Back-lit Keyboard | No |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Inputs & Connectors | 2 x DisplayPort, 1x Ethernet, 4 x USB 2.0 Hi-Speed, 1 x USB Type C , 5 x USB 3.0 SuperSpeed |
| Other Features | Wi-Fi Ready |
| Brand | Dell |
| Colour | Black |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 5.25 |













Reviews
There are no reviews yet.