Dell Optiplex 7050 Mini PC (USFF) Intel Core i7 – 6700T 128GB SSD 8GB RAM Wi-Fi Ready Windows 11 Pro PC – Black
Price range: £152.99 through £232.97
- Processor – Intel Core i5 – 7500T
- Processor Speed – 2.70GHz (3.80GHz Turbo)
- Memory RAM – 8GB
- Storage – 128GB SSD
- Graphics – Intel HD Graphics
- Optical Drive – No optical
- Wi-Fi Ready
- Form Factor – Mini PC Ultra Small Form Factor USFF
- Windows 11 Pro
- 1 year Warranty
Additional information
| Weight | 3.0 kg |
|---|---|
| Memory RAM | No, Upgrade to 32GB Memory RAM |
| Primary Storage | No, Upgrade to 500GB HDD, Upgrade to 2.5" 512GB SSD, Upgrade to 512GB SSD |
| Condition | Refurbished – Grade A |
| Form Factor | Ultra small |
| Touchscreen | No |
| Graphics | Intel HD Graphics |
| Processor | Intel Core i7 – 6700T |
| Processor Speed | 3.60GHz (2.80GHz Max Turbo) |
| Processor Generation | 7th Generation |
| Memory RAM | 8GB (2 x 4GB) DDR4 Memory RAM (Included) |
| Storage Capacity | 128GB |
| Storage Type | Solid State SATA |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Webcam | No |
| Inputs & Connectors | 1 x HDMI, Power Jack DC-in, 1 x DisplayPort, 1x Ethernet, Headphone/Mic Combo Jack, 1 x USB Type C , 5 x USB 3.0 SuperSpeed, 1 x VGA |
| Optical Drive | No Optical Drive |
| Brand | Dell |
| Colour | Black |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 1.2 |
| Height | 18.288 |
| Width | 3.556 |
| Product Depth (cm) | 17.78 |












Reviews
There are no reviews yet.