Grade B – Dell XPS 13 9370 i5-8250U 8GB 256GB SSD 13.3″ Touchscreen | UHD | Webcam | Wi-Fi |Bluetooth | Windows 11 Pro
£224.99
- Processor – Intel Core i5-8250U
- Processor Speed – 1.60GHz (3.40GHz Max Turbo)
- Memory RAM – 8GB ( 1 x 8GB), DDR 4 RAM
- Storage – 256GB M.2 NVME Solid State Drive
- Screen – 13.3″ UHD Touch LCD
- Resolution – 3840 x 2160 4K UHD
- Touchscreen
- Webcam
- Wi-Fi & Bluetooth Ready
- Windows 11 Pro
- 1 year Warranty
Out of stock
Add to wishlistAdditional information
| Weight | 1.27 kg |
|---|---|
| MPN | XPS 13 9370 |
| Condition | Refurbished – Grade B |
| Condition Description | Grade B – Refurbished by Vulu specialists to a high standard. Reliability and performance are as good as new. Will be opened/used and will have light cosmetic blemishes/signs of wear. |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Size | 13.3 inch |
| Screen Display Technology | LED – Backlit |
| Max Resolution | 3840 x 2160 UHD 4K |
| Graphics Card | Intel UHD 620 |
| Processor | Intel Core i5-8250U (4 Core) 1.60GHz (3.40GHz Max Turbo) |
| Processor Speed | 1.60GHz |
| Processor Generation | 8th Generation |
| Processor Count | Single Processor |
| Memory RAM | 8GB (2 x 4GB) DDR4 Memory RAM (Included) |
| Storage Capacity | 256GB |
| Storage Type | Solid State M.2 NVME |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Webcam | Yes |
| Back-lit Keyboard | Yes |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Inputs & Connectors | 1 x Mini DisplayPort, Headphone/Mic Combo Jack, Mini SD Card, 2 x USB Type C |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| Optical Drive | No Optical Drive |
| Brand | Dell |
| Colour | Silver |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 1.44 |
| Height | 1.7 |
| Width | 31 |
| Product Depth (cm) | 22 |















Reviews
There are no reviews yet.