EPHY 1.8m USB 3.0 SuperSpeed Upstream A Male to B Male Cable for USB 3.0 Printers, Scanners, Monitor Screens and More
£5.99
- High speed transmission up to 5Gb/s
- USB 3.0 Type A & Type B Male connections
- Wide compatibility with USB 3.0 Devices
- 1.8 metre black cable
41 in stock
Add to wishlistDescription
SuperSpeed Data Transfer
The EPHY USB 3.0 Cable technology adds a new transfer mode called “SuperSpeed” (SS) that is capable of transferring data at up to 5 Gbit/s (625 MB/s), which is more than ten times faster than USB 2.0
What does it connect to?
This cable features a Male Type-A USB connector and a Type-B connector. You can plug the Type-A connector into your computer, or laptop then plug the Type-B connector into a device with a Type-B port. Printers, servers, external hard drives, and digital-photography devices often have Type-B ports.
Additional information
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Condition | New |
| Condition Description | Brand new in box |
| Connections | USB 3.0 Standard A Male, USB 3.0 Standard B Male |
| Cable Length | 1.8m |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Brand | EPHY |
| Colour | Black |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 100g |









Reviews
There are no reviews yet.