Dell Latitude 12 E7250 Ultrabook Core i5-5300U 8GB 128GB SSD 12.5 Inch Windows 11 Pro Laptop
£199.99
- Processor – Intel Core i5-5300U
- Processor Speed – 2.30GHz (2.90GHz Turbo)
- Memory RAM – 8GB ( 2 x 4GB), DDR 3, 2400 MHz RAM
- Storage – 128GB Solid State Drive
- Screen – 12.5 inch Screen
- Resolution – 1366 x 768 HD
- Windows 11 Pro
- 1 year Warranty
Out of stock
Add to wishlistAdditional information
| Weight | 2.38 kg |
|---|---|
| MPN | E7250 |
| Condition | Refurbished – Grade A |
| Condition Description | Grade A – Refurbished by Vulu specialists to a high standard. Reliability and performance are as good as new. Will be opened/used and have little to no cosmetic blemishes/signs of wear. |
| Touchscreen | No |
| Screen Size | 12.5 inch |
| Screen Display Technology | Anti-Glare LED |
| Max Resolution | 1366 x 768 HD |
| Graphics Card | Intel HD 5500 |
| Processor | Intel Core i5-5300U (2 Core) 1.30GHz (2.90GHz Max Turbo) |
| Processor Speed | 2.30GHz |
| Processor Generation | 5th Generation |
| Processor Count | Single Processor |
| Memory RAM | 8GB (2 x 4GB) DDR3 Memory RAM (Included) |
| Storage Capacity | 128GB |
| Storage Type | Solid State Mini SATA |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Webcam | Yes |
| Back-lit Keyboard | No |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Inputs & Connectors | 1 x HDMI, 1 x Mini DisplayPort, 1x Ethernet, 3 x USB 2.0 Hi-Speed |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| Optical Drive | No Optical Drive |
| Brand | Dell |
| Colour | Black |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 1.54kg |












Reviews
There are no reviews yet.