Dell Latitude E6440 Core i5-4300M 8GB 128GB SSD 14.0 Inch Windows 11 Pro Laptop
£129.98
Dell Latitude E6440 Core i5-4300M 8GB 128GB SSD 14.0 Inch Windows 11 Pro Laptop
Out of stock
Add to wishlistDescription
Dell Latitude E6440 Core i5-4300M 8GB 128GB SSD 14.0 Inch Windows 11 Pro Laptop
Additional information
| Weight | 3.0 kg |
|---|---|
| MPN | E6440 |
| Condition | Refurbished – Grade A |
| Condition Description | Grade A – Refurbished by Vulu specialists to a high standard. Reliability and performance are as good as new. Will be opened/used and have little to no cosmetic blemishes/signs of wear. |
| Touchscreen | No |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Display Technology | LED – Backlit |
| Max Resolution | 1366 x 768 HD |
| Graphics Card | Intel HD 4600 |
| Processor | Intel Core i5-4300M (2 Core) 2.60GHz (3.30GHz Max Turbo) |
| Processor Speed | 2.50GHz |
| Processor Generation | 4th Generation |
| Processor Count | Single Processor |
| Memory RAM | 8GB (2 x 4GB) DDR3 Memory RAM (Included) |
| Storage Capacity | 128GB |
| Storage Type | Solid State SATA |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Webcam | No |
| Back-lit Keyboard | No |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Inputs & Connectors | 1 x HDMI, 1x Ethernet, 3 x USB 3.0 SuperSpeed, 1 x VGA |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| Optical Drive | DVD-ROM |
| Brand | Dell |
| Colour | Silver/Black |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 2.1kg |















Reviews
There are no reviews yet.