Dell Latitude 7420 Intel Core i7â€1185G7 vPro 512GB SSD 32GB RAM 14″ Touchscreen Windows 11 Pro Laptop – Black Carbon
£359.99
- Processor – Intel Core i7â€1185G7 vPro
- Processor Speed – 3.00GHz (4.80GHz Turbo)
- Memory RAM – 32GB RAM
- Storage – 512GB Solid State Drive
- Screen – 14″ FHD Touchscreen
- Resolution – 1920×1080 FHD
- Webcam
- Wi-Fi & Bluetooth Ready
- Power Jack DC-in, 1 x HDMI, Headphone/Mic Combo Jack, 1 x USB 3.0 SuperSpeed, 2 x USB Type C
- Windows 11 Pro
- 1 year Warranty
Out of stock
Add to wishlist
Add to Wishlist
Add to Wishlist
Description
..
Additional information
| Weight | 3.0 kg |
|---|---|
| Condition | Refurbished – Grade A |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Size | 14 inch |
| Max Resolution | 1920 x 1080 FHD at 60Hz |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Processor | Intel Core i7â€1185G7 vPro |
| Processor Speed | 3.00GHz (4.80GHz Max Turbo) |
| Processor Generation | 11th Generation |
| Memory RAM | 32GB ( 2 x 16GB) DDR4 Memory RAM (Included) |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Type | Solid State SATA |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Webcam | Yes |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Inputs & Connectors | 1 x HDMI, Power Jack DC-in, Headphone/Mic Combo Jack, 1 x USB 3.0 SuperSpeed, 2 x USB Type C |
| Optical Drive | No Optical Drive |
| Brand | Dell |
| Colour | Carbon |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 1.22 |
| Height | 1.888 |
| Width | 32.135 |
| Product Depth (cm) | 20.869 |















Reviews
There are no reviews yet.