Dell Precision T5600 Workstation Desktop PC Intel Xeon E5-2609 16GB 256GB SSD Windows 10 Pro
Price range: £214.99 through £328.47
- Processor – Intel Xeon E5-2609
- Processor Speed – 2.40GHz
- Memory RAM – 16GB ( 2 x 8GB), DDR 4 RAM
- Storage – 256GB Solid State Drive (SSD)
- Windows 11 Pro
- 1 year Warranty
Additional information
| Weight | 14.0 kg |
|---|---|
| Double SIM | No |
| Memory RAM | 16GB Memory RAM Included, Upgrade to 32GB Memory RAM |
| SD Card Slot | No |
| Primary Storage | 256GB SSD Included, Upgrade to 1TB HDD, Upgrade to 480GB SSD |
| Headphones Included | No |
| Optical Drive | No Optical Drive, None (Blanking Plate) Included, Upgrade to DVD-RW |
| Mob - Charging Cable Included | No |
| Tempered Glass Included | No |
| Gel Bumper Case Included | No |
| MPN | T5600 |
| Condition | Refurbished – Grade B |
| Condition Description | Grade B – Refurbished by Vulu specialists to a high standard. Reliability and performance are as good as new. Will be opened/used and will have minor signs of cosmetic blemishes/signs of wear. |
| Touchscreen | No |
| Graphics Card | Nvidia Quadro K4000 |
| Processor | Intel Xeon E5-2609 (6 Core) 2.40GHz |
| Processor Speed | 2.40GHz |
| Processor Count | Single Processor |
| Memory RAM | 16GB (2 x 8GB) DDR4 Memory RAM (Included) |
| Storage Capacity | 256GB |
| Storage Type | Solid State SATA |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Webcam | No |
| Back-lit Keyboard | No |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Inputs & Connectors | 2 x DisplayPort, 1 x DVI-I, 1x Ethernet, 8 x USB 2.0 Hi-Speed, 1 x VGA |
| Bluetooth | None |
| Form Factor | Tower |
| Brand | Dell |
| Colour | Black |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 14kg |
| Height | 41.69 cm |
| Width | 17.26 cm |
| Product Depth (cm) | 47.10 cm |












Reviews
There are no reviews yet.