LIND Panasonic Toughbook DC Car Charger 12V-32V / 80W – CF-LND8024FD
£49.99
- CF-LND8024FD Ruggedised Power Supply Unit
- Built-in noise and Spike protection
- Use in a Car, RV, Boat or any 12V DC source
- indestructible extruded aluminum case
- 12V-32V Input Voltage
- 15V Output Voltage
- 6A Output
- DC Jack size 5.5mm x 2.5mm
- Wide compatibility with Panasonic Toughbooks
- 1 year Warranty
Out of stock
Add to wishlistDescription
Built to Last
LIND Ruggedised Automobile Power Adapter for Rugged Panasonic Toughbook laptops and tablets delivers true continuous 80 Watt power output from your vehicle. All Lind adapters have built-in noise and spike protection, Use in Car, RV, Boat or any 12VDC source. Built to last Housed in indestructible extruded aluminium casing and sealed for durability
Compatible with Panasonic Toughbook Models
- CF-08
- CF-19
- CF-29
- CF-30
- CF-73
- CF-C1
- CF-H1
- CF-F8
- CF-F9
- CF-W8
- CF-T8
Additional information
| Weight | 3.0 kg |
|---|---|
| MPN | CF-LND8024FD |
| Condition | Refurbished – Grade A |
| Condition Description | Grade A – Refurbished by Vulu specialists to a high standard. Reliability and performance are as good as new. Will be opened/used and have little to no cosmetic blemishes/signs of wear. |
| Wattage | 80W |
| Output Voltage | 15V |
| Output Amps | 6A |
| DC Jack size | 5.5mm x 2.5mm |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Brand | LIND |
| Colour | Black |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 370g |










Reviews
There are no reviews yet.