Grade A Samsung Xcover 4 5″ 16GB Android Smartphone Unlocked & SIM Free – Black
£89.99
- Galaxy Xcover 4 – 16 GB – Black – Unlocked
- Colour : Black
- SIM card : Unlocked
- Screen size (in) : 5
- Storage : 16 GB
- Memory : 2 GB
- Model : Galaxy Xcover 4
- Processor speed : 1.4 GHz
- Processor brand : Exynos
- Processor core : 4
- Megapixels : 13
- OS : Android
- Resolution : 1280 x 720
- Connector : micro USB + Jack 3.5mm
- Network : 4G
- Release Date : April 2017
- Double SIM : No
- Manufacturer Ref : SM-G390F
- SD Card Slot : Yes
- Year of Release : 2017
- eSIM : No
- Foldable : No
- 5G : No
- Series : Galaxy Xcover
- SAR head : 0,611
- SAR body : 1,24
- Brand : Samsung
- Weight : 172 g
- Height : 14,62 cm
- Width : 7,33 cm
- Depth : 0,97 cm
Out of stock
Add to wishlistDescription
Rugged design with a sense of sophistication. At a slim 9.7mm width the Galaxy XCover4 is super thin and features an easy-to-grip, non-slip finish so it won’t slide out of your hand unexpectedly while on the go. Galaxy XCover4 meets IP68 and MIL-STD 810G standards so it is durable enough to withstand harsh conditions. Whether working in the field or manufacturing site troubleshooting problems it provides comfortable operation so you stay one step ahead of the job at hand.
Additional information
| Weight | 0.172 kg |
|---|---|
| MPN | SM-G390F |
| Condition | Refurbished – Grade A |
| Condition Description | Grade A – Refurbished by Vulu specialists to a high standard. Reliability and performance are as good as new. Will be opened/used and have little to no cosmetic blemishes/signs of wear. |
| Brand | Samsung |
| Model | Xcover 4 |
| Network Speeds | 4G |
| Colour | Black |
| Screen Size | 5 inch |
| Screen Resolution | 720p |
| Screen Type | LCD Retina HD Multi-Touch |
| Front Camera | 5 Megapixel |
| Rear Camera | 13 Megapixel |
| Processor Speed | 2.2GHz |
| Memory RAM | 2GB |
| Operating System | Apple IOS |
| Double SIM | Yes |
| SIM Type | Nano SIM |
| SD Card Slot | Yes |
| Headphones Included | No |
| Tempered Glass Included | Yes |
| Mob - Charging Cable Included | Yes |
| Gel Bumper Case Included | Yes |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 172g |









Reviews
There are no reviews yet.