TKSTAR TK905 Powerful Magnetic GPS Tracker
£59.99
- Real-time tracking – GPS / AGPS / LBS positioning modes.
- Track your device using the IOS/Android App or Receive an instant SMS google map link.
- Use the Geo-fence feature to limit movement within a specific radius.
- 5000mAh large capacity rechargeable battery, 90-day long-life standby.
- Super Strong Magnet means easy installation on metal surfaces.
- IP65 water-resistant and IP58 Dust protection.
- Free giffgaff SIM compatible with the TK905 tracker.
50 in stock
Add to wishlistDescription
Real-time precise positioning
Real-time tracking, using GPS / A GPS / LBS mode, with accuracy up to 5 metres. Track using the IOS/Android App or call the device for GPS location via SMS.
ÂÂ
Radius Restriction
Establish a Geo-fence for the device to limit device movement to a specific radius. The tracker will send a notification to the authorised contact no. if the device goes outside of the radius set.
ÂÂ
Super Long-life Battery
No need to frequently recharge with 5000mAh rechargeable Lithium-ion lasting up to 90 days on standby.
ÂÂ
Historical Routes/Locations
Track where your device has been using the historical route feature.
ÂÂ
What’s in the box?
- TK905 Magnetic Tracker
- giffgaff SIM Card
- Micro USB Cable
- Micro SIM Adapter
- Nano SIM Adapter
- Carry Bag
- Vulu Quick-Setup Guide
- User Manual
Additional information
| Weight | 0.16 kg |
|---|---|
| MPN | TK905 |
| Condition | New |
| Condition Description | Brand New in Box |
| Brand | TKSTAR |
| SIM Type | Standard SIM |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 160g |
| Height | 2.2cm |
| Width | 7.2cm |
| Product Depth (cm) | 9cm |
You may also like…
-
Add to wishlist
- Out of Stock
- Featured, SMART TECH
TKSTAR OBD 2 Powerful Anti-Theft Real-Time Vehicle GPS Tracker
- £34.99
- Read more
-














Reviews
There are no reviews yet.