Dell Optiplex 7010 Small Desktop PC Core i3-3220 8GB 128GB SSD Windows 11 Pro
Price range: £59.99 through £205.45
- Processor – Intel Core i3-3220
- Processor Speed – 3.70GHz
- Memory RAM – 4GB ( 1 x 4GB), DDR 3 RAM
- Storage – 250GB Hard Drive
- DVD-ROM
- Windows 11 Pro
- 1 year Warranty
Description
Fast Reliable Performance
Whether editing spreadsheets, watching videos or general web surfing this PC is powered by an Intel Core i3 processor suitable to handle any tasks you undertake.
ÂÂ
Home, Work or Both
Perfect for work or home. This PC is fitted with 4GB RAM to perform multiple activities and supported by a 250GB hard drive so you have space enough to store your important files, photoes or music.
ÂÂ
Perfect for the living room or home office
The small form factor design makes it an ideal desktop, not taking up too much space on your desk and the slim design means it can also be slotted away easily
ÂÂ
Stay Well-connected
This PC is designed to fit all your needs with multiple ports to connect to your accessories and peripherals.ÂÂ
ÂÂ
What’s in the box?
- 7010 Desktop PC
- UK Power cable
Additional information
| Weight | 6.0 kg |
|---|---|
| Double SIM | No |
| Processor | Intel Core i3 3rd Gen CPU (i3-3220) Included, Intel Core i3-3220 (2 Core) 3.30GHz, Upgrade to Intel Core i5 3rd Gen CPU (i5-3470) |
| SD Card Slot | No |
| Memory RAM | 8GB Memory RAM Included, Upgrade to 16GB Memory RAM |
| Headphones Included | No |
| Primary Storage | 128GB SSD Included, Upgrade to 240GB SSD, Upgrade to 480GB SSD |
| Mob - Charging Cable Included | No |
| Optical Drive | None (Blanking Plate) Included, Upgrade to DVD-ROM, Upgrade to DVD-RW |
| Tempered Glass Included | No |
| Gel Bumper Case Included | No |
| MPN | 7010 |
| Condition | Refurbished – Grade A |
| Condition Description | Grade A – Refurbished by Vulu specialists to a high standard. Reliability and performance are as good as new. Will be opened/used and have little to no cosmetic blemishes/signs of wear. |
| Touchscreen | No |
| Graphics Card | Intel HD 4400 |
| Processor Speed | 3.30GHz |
| Processor Generation | 3rd Generation |
| Memory RAM | 8GB (2 x 4GB) DDR3 Memory RAM (Included) |
| Storage Capacity | 128GB |
| Storage Type | Solid State SATA |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Webcam | No |
| Back-lit Keyboard | No |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Inputs & Connectors | 1 x DisplayPort, 1x Ethernet, 4 x USB 2.0 Hi-Speed, 4 x USB 3.0 SuperSpeed, 1 x VGA |
| Form Factor | Small |
| Brand | Dell |
| Colour | Black |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 6kg |










Reviews
There are no reviews yet.