Dell WD19 USB 3.0 Type C Docking Station with 130W Dell Power Supply
£74.99
- WD19 130W
- Fast USB-C interface
- 1 year Warranty
Out of stock
Add to wishlistDescription
This versatile USB-C dock with a future-ready design will boost the power of your PC or Laptop
ÂÂ
Unparalleled charging
With a dock that supplies up to 90W of power and a 130W power adapter, you can increase your power delivery and charge even quicker.
ÂÂ
Mix & Match
With this adaptable dock, you can evolve as your needs change. Whether you need to undertake field replacements or upgrades, the future-ready architecture makes it simple to swap out modules.
ÂÂ
Seamless Connectivity
No matter what system you use, USB-C connectivity makes it easier than ever to transfer power, data, audio, and video in one simple cable.
ÂÂ
Information at speed
You can stay busy while connected to all of your device’s thanks to excellent data transfer speeds.
ÂÂ
Manageability is assured
With MAC address pass-through and remote port-disablement, you can keep your data safe. It’s easier than ever to be productive while managing your dock with PXE Boot, Wake-on-LAN, and other features.
ÂÂ
Compatibile with
Dell Latitude 3390 2-in-1, 3400, 3490, 3500, 3590, 5280, 5285 2-in-1, 5289, 5290, 5290 2-in-1, 5300, 5300 2-in-1, 5400, 5420, 5424 Rugged, 5480, 5490, 5500, 5580, 5590, 7200 2-in-1, 7280, 7285, 7290, 7300, 7380, 7389, 7390, 7390 2-in-1, 7400, 7400 2-in-1, 7480, 7490; XPS 9360, 9365, 9370, 9380 and more. Can’t see your laptop? Download the full compatibility list to see if your laptop is compatible
Additional information
| Weight | 1.0 kg |
|---|---|
| Condition | Refurbished – Grade A |
| Condition Description | Grade A – Refurbished by Vulu specialists to a high standard. Reliability and performance are as good as new. Will be opened/used and have little to no cosmetic blemishes/signs of wear. |
| Inputs & Connectors | 1 x HDMI, 2 x DisplayPort, 1x Ethernet, 2 x USB 2.0 Hi-Speed, 2 x USB 3.0 SuperSpeed |
| Keyboard Language Layout | English UK (QWERTY) |
| Bluetooth | None |
| Brand | Dell |
| Colour | Black |
| Warranty | Vulu 1 Year Return to Base Warranty |
| Weight | 0.5kg |
| Height | 3cm |
| Width | 21cm |
| Product Depth (cm) | 9cm |
| Standard | . |










Reviews
There are no reviews yet.